Klasik Masaj - Grand Alanya Hamam SPA
Klasik Masaj

Üç temel hareketi birleştirerek; (uzun,sert vuruşlar, ovma ve küçük dairesel hareketler) uygulanır. Tansiyonu düzenler,ağrıyan kasları yumuşatır, kan dolaşımını artırır ve rahatlama sağlar.

Sporcuların fizyolojik ve fizik gelişmelerinde etken olan bir masaj şeklidir. Spor masajı, klasik masajın bilinen beş temel hareketinden farklı amaçlara dönük planlamasıyla oluşmuş bir kavramdır. Bu yönüyle spor masajını, hazırlık masajı, sportif aktivite arası ve sonrası masajı olmak üzere üç grupta tanımlayabiliriz. Vücuda kısmen veya tamamen uygulanan klask masaj ile dolaşım hızını arttırarak dokuları hücreleri canlandırır, dolaşımı düzenler, kas gerilimini azaltarak konsantrasyonu güçlendirir. Önemli olan masaj yaptıran kişinin günün yorgunluklarından ve stresinden kurtulmanısına yardımcı olmak, rahat ve keyifli bir ortamda kendini zinde ve dinlenmiş hissetmesini sağlayabilmektir. 

Genellikle vücudun güne zinde başlamasına ya da yaşamın gündelik yorgunluk ve sıkıntılarından kurtulmak amacı ile yapılan genel dinlenme ve gevşeme yöntemi olarak kullanılan masaj türüdür. Önemli olan masaj yaptıran kişinin rahat ve keyifli bir ortamda kendini zinde ve dinlenmiş hissetmesinin sağlanabilmesidir. Genellikle masaj yağı ile yapılır ancak isteğe bağlı olarak bazı durumlarda kayganlaştırıcı malzeme kullanmadan da klasik masaj   uygulamak mümkündür. Öfleraj, petrisaj, friksiyon, tapotman ve vibrasyon manüplasyonlarını içeren batı tekniği ile yapılan bir masajdır.

 

Spor Masajı: Sporcuların fizyolojik ve fizik gelişmelerinde etken olan bir masaj şeklidir. Spor masajı, klasik masajın bilinen beş temel hareketinden farklıamaçlara dönük planlanmasıyla oluşmuş bir kavramdır. Bu yönüyle spor masajı, hazırlık ma-sajı, sportif aktivite arası ve sonrası masajı olmak üzere üç grupta tanımlanabilir.

Klasik Masaj Teknikleri (Manipulasyonları)

Sıvazlama (Öfloraj, Stroking)

Yüzeysel öflorajDerin öfloraj

Yoğurma (Petrisaj, Kneading)

Sıkma ve esnetme

Yuvarlama

Çimdikleme (Pincing)

Sıkıştırma (Wringing)

Yuvarlama (Rolling)

Vuruş (Darbeleme, Tapotman, Perküsyon, Percussion)

El kenarı ile el sırtı ile avuç ile yumruk ile

Hacking (devamlı ve tempolu vurma)

Clapping (alkışlar gibi vurma)

Slapping (hafifçe vurma)

Tapping (hafifçe tıklar gibi vurma)

Beating (tempolu ve döver gibi vurma)

Pouding (havanda döver gibi vurma)

Noktasal Baskı (Friksiyon)

Sabit Noktasal Baskı

Dairesel Noktasal Baskı

Titreşim (Vibrasyon)

Sallama, silkeleme (Shaking)

Masajın Yapılamayacağı Durumlar

Masajın kesinlikle doğru kişiler tarafından uygulanması gerekiyor. Yoksa uygulanan masaj dokulara zarar verebiliyor. Vücudun bir bölgesinde tam anlamıyla kaynamamış bir kırık varsa kırığın yeniden büyümesine neden olabiliyor, damar tıkanıklığı varsa pıhtı atma riskinin artmasına yol açabiliyor, kaslarda yırtılmalar ve zedelenmeler de oluşabiliyor. Yanlış uygulanan masaj hiçbir vücuda hiçbir yarar sağlamıyor.

Damar darlık ve tıkanıklıklarında, kanama eğilimi ve pıhtılaşma bozukluklarında, eklem zarı iltihaplanmalarında, deri enfeksiyon ve hastalıkları, kanser, akut enfeksiyon hastalıkları ve akut yaralanmalar masajın uygulanamayacağı durumlardır.

 

 Sayfa Kategorisi: Masajlar